Details
The POLYWOOD Traditional 30 in Saddle Stool is available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors that will not rot, corrode, splinter or peel. These outdoor bar stools are all weather and resistant to liquids. Whether used for additional seating or around a POLYWOOD Bar Table this bar stools are ideal for use indoors or outdoors.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | Barstools |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 20.5 in x 15.75 in x 29.75 in |
| Overall Width | 20.5 in |
| Overall Height | 29.75 in |
| Overall Depth | 15.75 in |
| Seat Width | 17.25 |
| Seat Depth | 10.5 |
| Seat Height | 29.75 in |
| Seat Size | 17.25in W x 10.5in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- POLYWOOD® lumber requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- POLYWOOD® lumber does not splinter, crack, chip, peel or rot and it is resistant to corrosive substances such as oil, salt spray and other environmental stresses
- Marine-grade quality hardware
- Easy to clean with soap and water
- Contoured for greater comfort
- Resistant to stains
- Available in a variety of fade-resistant colors
- 20-yr residential warranty; 3-yr commercial warranty
- Made in the USA