POLYWOOD Traditional 24 In Saddle Bar Stool
Code:
PW-2001
Weight:
15 lbs
Dimensions:
19 in x 14.5 in x 24.75 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Traditional 24 in Saddle Counter Stool is positioned at bistro height and gives you just enough height to enjoy an unobstructed view over any railing or balcony. Constructed from recycled plastic, the POLYWOOD Traditional 24 in Saddle Counter Stool will not rot, corrode, splinter or peel. This all weather counter height stool is resistant to all weather and will not absorb liquids.
More Information
| Furniture Height | Counter |
|---|---|
| Hardware Color | White |
| Collection | Barstools |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 19 in x 14.5 in x 24.75 in |
| Overall Width | 19 in |
| Overall Height | 24.75 in |
| Overall Depth | 14.5 in |
| Seat Width | 17.25 |
| Seat Depth | 10.5 |
| Seat Height | 24.75 in |
| Seat Size | 17.25in W x 10.5in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- POLYWOOD® lumber requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- POLYWOOD® lumber does not splinter, crack, chip, peel or rot and it is resistant to corrosive substances such as oil, salt spray and other environmental stresses
- Marine-grade quality hardware
- Easy to clean with soap and water
- Contoured for greater comfort
- Resistant to stains
- Available in a variety of fade-resistant colors
- 20-yr residential warranty; 3-yr commercial warranty
- Made in the USA