POLYWOOD South Beach Adirondack Conversation Set
Details
The POLYWOOD South Beach Conversation Set features (2) South Beach Adirondack Chairs with an 18 in South Beach Side Table. Our customers love the contoured back and 16 in seat height which makes it easy to get in and out of this all weather adirondack chair. Available in thirteen POLYWOOD recycled plastic colors and constructed with Marine Grade Stainless Steel hardware, this outdoor furniture is built to weather all seasons. This adirondack chair never needs to be sanded, painted or refinished. The set includes 2 South Beach Adirondack Chairs with 1 South Beach 18 in Side Table.
More Information
| Style | Conversation Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 31.25 in L x 33.75 in W x 38.5 in H |
| Overall Width | 31.25 in |
| Overall Height | 38.5 in |
| Overall Depth | 33.75 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Width | 22 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 in x 17.75 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Contoured back for added comfort
- Nice wide 22 in Seat Width
- 16 in front seat height for easy entry/exit
- Stainless Steel Fasteners
- BEST SELLER
- Made from recycled poly material
- Low-to-No Maintenance
- POLYWOOD will not rot, warp, splinter or peel
- Does not require yearly refinishing
- Some assembly required
- Set includes 2 South Beach Adirondack Chairs & South Beach 18 in Side Table