POLYWOOD South Beach 3pc Folding Adirondack Set
$649.00
FREE Shipping
$925.00
You Save $276
(30%)
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 121 in w x 66 in d x 38 in h |
| Overall Width | 121 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 66 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Width | 22 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 in x 17.75 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Chairs fold for easy transport or storage
- Designed for all-weather use
- Made in the USA
- Assembled with marine-grade quality hardware
- Includes: (2) South Beach Folding Adirondack Chairs and (1) South Beach 18 in Side Table