POLYWOOD South Beach 5pc Farmhouse Dining Set with Trestle Legs
$2,695.00
FREE Shipping
$3,850.00
You Save $1,155
(30%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 37in x 72in |
| Features | Sets |
| Collection | South Beach |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 131 in w x 67 in d x 43 in h |
| Overall Width | 131 in |
| Overall Height | 43 in |
| Overall Depth | 67 in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Width | Bench: 65 in - Chair: 20 in |
| Seat Depth | Bench: 14 in - Chair: 16 in |
| Seat Height | Bench: 17 in - Chair: 16 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Constructed from genuine POLYWOOD material
- POLYWOOD is infinitely recyclable and sustainably made
- Durable, all-weather performance
- Marine-grade quality hardware
- (2) South Beach Casual Chairs, (2) Farmhouse Trestle 65 in Bench and (1) Farmhouse Trestle 37 x 72 in Dining Table