POLYWOOD® Signature Folding Dining Chair
Code:
PW-1900
Weight:
32 lbs
Dimensions:
38 1/2 in H x 24 1/8 in W x 26 in D
Assembly:
No Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Signature Folding Dining Chair beautifully completes our Nautical Collection Dining Tables! You will like how this folding dining chair has an adjustable back for added comfort. Whether you are going for fancy or casual this Signature Dining Chair will work for all your entertaining needs. Optional cushions available in any of Sunbrella's Outdoor Fabrics. The Signature Dining Chair by POLYWOOD sports rounded edges and corners for a softer look.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | Signature |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 38 1/2 in H x 24 1/8 in W x 26 in D |
| Overall Width | 24 1/8in |
| Overall Height | 38 1/2in |
| Overall Depth | 26in |
| Seat Height | 17 3/4in |
| Seat Size | 18in x 17 1/4in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Requires little to no maintenance
- Weather resistant - will not promote bacterial growth or mildew
- Available in 7 POLYWOOD HDPE color choices
- Will not rot, crack, split or splinter
- Folds for easy storage or transport
- UV stabilized to prevent fading
- recycled POLYWOOD HDPE material
- Completely recyclable
- Made in the USA