Details
This POLYWOOD Seashell Adirondack Rocker is commercial grade. Constructed of the same great recycled plastic poly lumber but with heavier use in mind. The use of two by fours and two by sixes allows this Seashell Adirondack Rocker to stand up to even the most visited areas. This Adirondack Rocker is perfect for bringing the seaside to you! Now you can rock your day away in comfort and convenience! Add a POLYWOOD Seashell Side Table between two POLYWOOD Seashell Rockers to create a nice relaxing environment. This adirondack rocker has been improved on only by the material it is constructed out of POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber.
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 31 1/2 in |
| Overall Height | 38 in |
| Overall Depth | 35 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 in x 19 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Heavy duty construction for high traffic areas
- Made in the USA