POLYWOOD Seashell Ottoman
Special Price
$159.00
FREE Shipping
$255.00
- You Save: $96.00 ( 37.65% )
Details
This POLYWOOD Adirondack Seashell Ottoman completes the Seashell Adironack Chair or the Seashell Dining and Deck Chair to help you sit down, relax and forget about it! POLYWOOD is made from recycled plastic bottles and containers (post consumer-your efforts at recycling paying off!) that are permeated with UV stabilized coloring that goes all the way through the wood! This process allows for consistent coloring throughout the POLYWOOD. The .
This POLYWOOD Seashell Ottoman completes the POLYWOOD SeaShell Adironack Chair or the Seashell Dining and Deck Chair. POLYWOOD Outdoor Furniture is made from recycled plastic bottles and containers (post consumer-your efforts at recycling paying off!) that are permeated with UV stabilized coloring that goes all the way through the wood! This process allows for consistent coloring throughout the POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber. The POLYWOOD Seashell Adirondack Ottoman is designed for high traffic areas and heavier use.
This POLYWOOD Seashell Ottoman completes the POLYWOOD SeaShell Adironack Chair or the Seashell Dining and Deck Chair. POLYWOOD Outdoor Furniture is made from recycled plastic bottles and containers (post consumer-your efforts at recycling paying off!) that are permeated with UV stabilized coloring that goes all the way through the wood! This process allows for consistent coloring throughout the POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber. The POLYWOOD Seashell Adirondack Ottoman is designed for high traffic areas and heavier use.
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Heavy duty construction for high traffic areas
- Made in the USA