Details
Thirteen fun colors, the POLYWOOD Round 38 in Conversation Table is ideal for so many reasons. Use this outdoor table between adirondack chairs for a casual seating area, between deep seating chairs for a lounging area or with small children for outdoor crafts and snacks. The POLYWOOD Round 38 in Conversation Table is constructed with stainless steel hardware and all weather poly material that will not rot, warp, corrode or become bug infested. Because of its superior weather resistance, the POLYWOOD Round 38 in Conversation Table does not need to be stored during winter months and can easily be cleaned with soap and water.
More Information
| Style | Conversation Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 37 in dia. x 18 in H |
| Overall Width | 37 in |
| Overall Height | 18 in |
| Overall Depth | 37 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in White, Sand, Teak, Green, Mahogany, Black & Slate Gray