POLYWOOD Traditional Round 24 Inch Bar Height Table
Special Price
$319.00
FREE Shipping
$525.00
- You Save: $206.00 ( 39.24% )
Code:
PW-RBT124
Weight:
31 lbs
Dimensions:
24 in x 24 inx 42 in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Traditional Round 24 Inch Bar Table is constructed from eco-friendly POLYWOOD HDPE recycled plastic, so you can rest assured that you helped our environment by preventing plastic from going to our landfills. POLYWOOD Furniture is not only more than recycled but is completely recyclable. Our POLYWOOD Round 24 Inch Bar Table requires virtually no maintenance as you will never have to paint, sand or refinish your outdoor bar table. Simply clean with soap and water as needed then sit back, relax and enjoy! The POLYWOOD Traditional Round 24 In Bar Table is beautifully complemented by our wide variety of POLYWOOD Bar Stools. Impervious to the weather conditions of all areas of the country, rest assured your new outdoor bar furniture will not be affected by rotting, warping and will never crack or split. Built to last for years to come! POLYWOOD Furniture - durability, comfort, and style all at affordable prices!
More Information
| Furniture Height | Bar |
|---|---|
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 24 in x 24 inx 42 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments