POLYWOOD Rockford Chippendale 72 Inch Bench
Details
The timeless Chippendale style meets the classic Rockford Collection in the POLYWOOD Rockford Chippendale 72 Inch Bench. This weather resistant bench provides style and class to any area you place it. This outdoor bench is constructed from recycled poly lumber that will not rot, warp or corrode and offers years and years of virtually maintenance free care as you will never have to sand, paint or refinish this POLYWOOD Rockford Chippendale 72 Inch Bench to keep it looking like new! Going Green couldn't be easier!
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Chippendale |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 72 in W x 24 in D x 35.25 in H |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 35.25 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 16.75 in |
| Seat Size | 68 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather durable - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Minimal assembly required
- Available in six POLYWOOD HDPE Colors
- Beautiful Chippendale design
- Assembled with stainless steel hardware
- Ideal for residential or commercial use
- Virtually maintenance free!
- Backed by a 20 yr. limited Manufacturer's Warranty
- Proudly made in the USA