POLYWOOD Original Adirondack Chair as seen on QVC
Special Price
$252.00
FREE Shipping
$322.65
- You Save: $70.65 ( 21.90% )
Code:
PW-GNDSH16
Weight:
33 lbs
Dimensions:
28 in L x 26.5 in W x 42 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Original Adirondack Chair was first featured on QVC and was met with a huge success! This Adirondack Dining Chair holds the same great features you would expect from POLYWOOD. The QVC Adirondack Chair is weather resistant, durable and eco-friendly! It will not rot, warp or corrode and requires no sanding, painting or refinishing to keep it looking new year after year. The POLYWOOD Original Adirondack Chair features a contemporary design, wide seat and paddle arms with a seat that is a bit high with less of a recline than a classic adirondack making it easy to get in and out of! As with all POLYWOOD Furniture this chair is backed by a 20 year manufacturer's warranty!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28 in L x 26.5 in W x 42 in H |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 42.5 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 20 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- UV Protection
- Stainless steel marine grade hardware
- Minimal assembly required
- Cleans easily with soap and water as needed
- Mix and match with POLYWOOD Side Tables and Ottomans to create a comfortable seating area
- Backed by Manufacturer's Warranty