POLYWOOD® Park Dining Set
Special Price
$2,659.00
FREE Shipping
$4,330.00
- You Save: $1,671.00 ( 38.59% )
Details
POLYWOOD Park Dining Set is perfect for commercial or personal use! Comfortably seats eight friends and is built to stay put! This 335 pound table will provide years of comfort with virtually NO maintenance! Feel free to leave this furniture out all year long...POLYWOOD is built to withstand all the elements - hot sun, salty sea air and cold winters! This heavy weight furniture is not to be mistaken with the flimsy plastic furniture sold around town it has weight to it and will stand firm against the strongest winds. So for those environmentally conscious shoppers this is the product you have been looking for! The POLYWOOD Park Dining Set is available in seven classic colors. Looking to complete your outdoor environment? Sunbrella Fabric Umbrellas are also available in coordinating colors! Poly Lumber furniture is made from 100% polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 49.5 in |
| Overall Height | Table: 29.5 In |
| Overall Depth | 49.5 in |
| Seat Height | 14.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- comes standard with umbrella hole and plug
- perfect for residential or commercial use
- available in seven traditional colors
- virtually maintenance free!
- set comes with 48" Square Commercial Park Table with (4) 48 in Commercial Backless Park Benches