Details
POLYWOOD Park 48 in Bench is the perfect addition to the POLYWOOD Park 48 in Square Table. Both the Park 48 in Bench and the Park 48 in Table are Commercial Grade and is ideal for use in parks, campgrounds and your home. Built to withstand heavier use, the POLYWOOD Park Collection is constructed with 2" x 4" and 2" x 6" boards so it can handle high traffic areas. Use this outdoor park bench by POLYWOOD in your garden or patio wherever extra seating is needed. Each commercial outdoor furniture piece is constructed out of POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber which is dense, non-porous and mold free polyethylene plastic entirely made from recycled plastic bottles and containers (post consumer-your efforts at recycling paying off!) that are permeated with UV stabilized coloring that goes all the way through the material! T
More Information
| Style | Bench |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Height | 32 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather durable - hot sun, salty ocean air, cold winters
- Minimal assembly required
- Heavy duty construction
- Commercial grade
- Assembled with stainless steel hardware
- Ideal for residential or commercial use
- Virtually maintenance free!
- Backed by a 20 yr. limited Manufacturer's Warranty
- Proudly made in the USA