Details
POLYWOOD Park 53 In Octagon Picnic Table is perfect for commercial or personal use! Comfortably seats eight friends and is built to stay put! This 335 pound POLYWOOD outdoor table will provide years of comfort with virtually NO maintenance! Feel free to leave this POLYWOOD Park 53 In Octagon Picnic Table out all year long...POLYWOOD Furniture is built to withstand all the elements - hot sun, salty sea air and cold winters! This heavy weight outdoor furniture is not to be mistaken with the flimsy plastic furniture sold around town it has weight to it and will stand firm against the strongest winds. So for those environmentally conscious shoppers this is the product you have been looking for! The POLYWOOD Park 53 In Octagon Picnic Table is part of the commerical collection that is built with larger boards of POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber to withstand heavier use. Set is available in six classic colors. Umbrella Hole comes standard with this POLYWOOD Picnic Table.
More Information
| Style | Picnic Table |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Table Shape | Octagon |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6-8 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 89 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 89 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware and mortise and tenon construction
- comes standard with umbrella hole
- perfect for residential or commercial use
- available in seven traditional colors
- virtually maintenance free!
- Proudly made in the USA