POLYWOOD Palm Coast 5 Piece Dining Set
Details
The POLYWOOD Palm Coast 5 Piece Dining Set features the Palm Coast Arm Chair which offers a contoured seat, scalloped back and a comfortable seat for dining and relaxing. These all weather dining chairs surround the ever popular Round 48 in Dining Table.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Overall Width | Table: 48 in - Chair: 23 in |
| Overall Height | Table: 29 in - Chair 35 in |
| Overall Depth | Table: 48 in - Chair: 22 |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20.25 inW x 15.5 inD |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Cushions sold separately
- All weather furnishings
- Can be left out year round
- Umbrella hole and plug included
- Contoured seat on chairs
- Stainless steel hardware
- Set includes: (4) Palm Coast Dining Chair & (1) 48" Dining Table