Details
POLYWOOD Nautical Picnic Dining Set the perfect combination for cozy entertaining with a your family! This POLYWOOD Dining Set includes the POLYWOOD Nautical Dining Table (37" x 72") and two POLYWOOD Backless Benches (60"). This set will comfortably seat 6-8 people. The Nautical Dining Table comes with an umbrella hole and a plug so you can decide when to use the umbrella. Feel free to leave this furniture out all year long...POLYWOOD is built to withstand all the elements - hot sun, salty sea air and cold winters! POLYWOOD Nautical Picnic Set is perfect for commercial or personal use! This heavy weight furniture is not to be mistaken with the flimsy plastic furniture sold around town it has weight to it and will stand firm against the strongest winds. Sunbrella Fabric Umbrellas are also available in coordinating colors!
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table 72in - Bench 60in |
| Overall Height | Table 28 1/4in - Bench 17in |
| Overall Depth | Table 37in - Bench 20in |
| Seat Height | 17in |
| Seat Size | 60in x 20in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware and mortise and tenon construction
- comes standard with umbrella hole and plug
- virtually maintenance free!
- Ships in 5-10 business days
- set includes 37" x 72" Nautical Dining Table with (2) 60" Backless Benches