POLYWOOD® Nautical Lowback Dining Set
Special Price
$1,549.00
FREE Shipping
$2,565.00
- You Save: $1,016.00 ( 39.61% )
Details
POLYWOOD Nautical Lowback Dining Set the perfect combination for cozy entertaining with a couple of friends! This POLYWOOD Nautical Lowback Dining Set includes the POLYWOOD Nautical Dining Table (37" square) and four POLYWOOD Nautical Low Back Chairs (32" back) that fold for easy storage and has an adjustable back for added comfort! This set will comfortably seat 4 people. The POLYWOOD Nautical Dining Table comes with an umbrella hole and a plug so you can decide when to use the umbrella. Nautical Lowback Dining Set is heavy weight furniture that is not to be mistaken with the flimsy plastic furniture sold around town it has weight to it and will stand firm against the strongest winds. So for those environmentally conscious shoppers this is the product you have been looking for! The POLYWOOD Nautical Lowback Dining Set is available in seven classic colors.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table 37 in - Chair 26 1/2 in |
| Overall Height | Table 28 1/4 in - Chair 32 in |
| Overall Depth | Table 37 in - Chair 28 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- Nautical Lowback Chairs have an adjustable back for added comfort and fold for easy storage
- comes standard with umbrella hole and plug
- perfect for residential or commercial use
- available in seven traditional colors
- virtually maintenance free!
- set includes 37 in Nautical Dining Table with (4) Nautical LowBack Chairs