POLYWOOD Nautical Highback 5 Piece Dining Set
Special Price
$1,749.00
FREE Shipping
$2,850.00
- You Save: $1,101.00 ( 38.63% )
Details
POLYWOOD Nautical Highback 5 Piece Dining Set
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | Complete details below |
| Overall Width | Chairs: 25.5 in - Table: 48 in |
| Overall Height | Chairs: 38 in - Table: 29 in |
| Overall Depth | Chairs: 25 in - Table: 48 in |
| Seat Height | 29 in |
| Seat Size | 18 in x 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Designed for all weather conditions
- Adjustable chair backs
- Umbrella hole and plug included
- Made from POLYWOOD recycled plastic
- Does not require yearly maintenance
- Just hose and enjoy as needed
- Marine Grade Stainless Steel fasteners used
- Will not rot, corrode or become bug infested
- Chairs unfold out of the box
- Just add legs to table top
- Made in the USA
- Set includes: (4) Nautical Highback Chairs & (1) Round 48 in Dining Table