POLYWOOD Nautical High Back 6 Chair Dining Set
Special Price
$2,349.00
FREE Shipping
$3,889.00
- You Save: $1,540.00 ( 39.60% )
Details
POLYWOOD Nautical High Back Dining Set for 6 the perfect combination for entertaining in the backyard! This POLYWOOD Dining Set includes the Nautical Dining Table (37'' x 72'') perfect for family style dining and barbeques plus six POLYWOOD Nautical High Back Chairs (38'' back) that fold for easy storage! This set will comfortably seat 6 people. The POLYWOOD Nautical Dining Table comes with an umbrella hole and a plug so you can decide when to use the umbrella. You save by purchasing these items as a set! Feel free to leave this furniture out all year long...POLYWOOD is built to withstand all the elements - hot sun, salty sea air and cold winters! Nautical Dining Set is perfect for commercial or personal use! This heavy weight furniture is not to be mistaken with the flimsy plastic furniture sold around town it has weight to it and will stand firm against the strongest winds. So for those environmentally conscious shoppers this is the product you have been looking for! The POLYWOOD Nautical Dining Set is available in six classic colors. Also you may want to check out our optional coordinating Sunbrella Fabric Cushions in stock and ready to ship! Looking to complete your outdoor environment? Sunbrella Fabric Umbrellas are also available in coordinating colors! These new colors are best highlighted by using a white or black dining table or accent a sitting area with a side table! Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair 25.5 in Table 72 in |
| Overall Height | Chair 38 in Table 28.25 in |
| Overall Depth | Chair 25 in Table 37 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17.5 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in All Colors
- Other colors ship in 5-10 days
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- comes standard with umbrella hole and plug
- perfect for residential or commercial use
- available in seven traditional colors
- virtually maintenance free!
- set includes 37 in x 72 in Nautical Dining Table with (6) Nautical HighBack Chairs - chairs fold for easy storage
- Made in the USA