POLYWOOD Nautical Curveback Adirondack Chair
Details
POLYWOOD Nautical Curveback Adirondack Chair
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Contoured Back |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 31.25 in w x 34.38 in d x 40.50 in h |
| Overall Width | 31.25 in |
| Overall Height | 40.5 in |
| Overall Depth | 34.38 in |
| Seat Height | 16.25 in |
| Seat Size | 22 in x 17.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Green, Tangerine and Lime ship in 12-14 weeks
- All other colors within 5-8 weeks