POLYWOOD Nautical 37 in Dining Table
Details
The POLYWOOD Nautical 37 In Dining Table comfortably seats four! This outdoor dining table is constructed from virtually maintenance free POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber that will not rot, warp or corrode. Placed on any deck, backyard or patio this POLYWOOD Nautical 37 in Dining Table will provide perfect seating for dinner on with friends. Don't forget to check out our matching arm chairs to complete your outdoor patio furniture collection. Yes it has an umbrella hole! Need an umbrella? Check out our umbrella buying guide.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4 Person |
| Dimensions | 37 in Sq x 28 in H |
| Overall Width | 37 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 37 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 4
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite in ALL COLORS!
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella Hole and Plug come standard
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- Virtually maintenance free!
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA