POLYWOOD Nautical 37 x 72 in Dining Table
Special Price
$699.00
FREE Shipping
$1,140.00
- You Save: $441.00 ( 38.68% )
Code:
PW-NCT3772
Weight:
127 lbs
Dimensions:
72 in l x 37 in w x 29 in h
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Nautical 37 x 72 in Dining Table comfortably seat six or more! You will love how this outdoor dining table accents your outdoor environment. Whether you are going for a fancy or casual outdoor environment, this recycled plastic outdoor dining table will work for all your entertaining needs. Also, enjoy the benefits of maintenance free care! No sanding, painting, or refinishing to keep this table looking new year after year! Oh, yes, it has an umbrella hole and plug too!
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 72 in l x 37 in w x 29 in h |
| Overall Width | 72 in |
| Overall Height | 29 in |
| Overall Depth | 37 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella hole and plug come standard
- Shipped simple knock-down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Available in 7 POLYWOOD recycled plastic colors
- Requires little to no maintenance
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA
- Backed by 20 year manufacturer's warranty