Details
POLYWOOD Nautical 31 In Bar Table is perfectly completed when you add matching chairs or bar stools. POLYWOOD Outdoor Patio Furniture is the perfect furniture for dining "pub" style. Whether you place this outdoor 31 In Bar Table poolside or on the patio you will like how it easily complements your environment and you can feel good that is is made out of recycled products. POLYWOOD Furniture is made from polyethylene recycled plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing.
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 31 in x 31 in x 42 in |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- All weather - can be left out all year
- Will not splinter, crack, peel or rot
- Umbrella Hole and Plug come standard
- Shipped simple knock down for easy assembly
- Stainless steel hardware
- Perfect for residential or commercial use
- Weather resistant - will not absorb liquid
- Made in the USA
- Also available in 37 In or 44 in Square