POLYWOOD Nautical 3-Piece Curveback Adirondack Set
$649.00
FREE Shipping
$925.00
You Save $276
(30%)
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Adirondack |
| Features | Sets |
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Waterfall Front |
| Curved Back | Curved Back |
| Dimensions | 112 in w x 59 in d x 40.5 in h |
| Overall Width | Chair: 31.25 in - Table: 15 in |
| Overall Height | Chair: 40.5 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Chair: 34.38 in - Table: 18 in |
| Seat Width | 22 in |
| Seat Depth | 17.5 in |
| Seat Height | 16.25 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments