POLYWOOD Nautical Lowback Chair
Code:
PW-NCL32
Weight:
26 lbs
Dimensions:
32inH x 25.5inW x 25inD, Seat Ht: 17in, Seat Size: 17.5in x 18in
Assembly:
No Assembly Required (PDF)
Details
This POLYWOOD Nautical Lowback Chair is the perfect complement to many of our POLYWOOD Outdoor Dining Tables. If you prefer some time alone use this nautical chair as a deck chair to enjoy the fresh air with its adjustable back and ability to fold you can carry it anywhere. No matter where you decide to use this POLYWOOD Nautical Lowback Chair you will be thrilled with the comfort and quality workmanship that makes it last! The Nautical Lowback Chair has an adjustable back in three positions and easily folds for transport or storage. Constructed from recycled plastic resin lumber, you will enjoy maintenance free care as this outdoor dining chair is impervious to weather. POLYWOOD Outdoor Furniture is the eco-friendly choice for the green conscious consumer!
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Collection | Nautical |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 32inH x 25.5inW x 25inD, Seat Ht: 17in, Seat Size: 17.5in x 18in |
| Overall Width | 25.5 in |
| Overall Height | 32 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 17 1/2 in x 18 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments