POLYWOOD Captain Bar Chair
Details
The POLYWOOD Captain Bar Chairs are the perfect match to the POLYWOOD Round Bar Table or Nautical Bar Table! This POLYWOOD Captain Bar Stool longs to be at the pier or the cottage! No matter where you place this outdoor bar chair you will be sitting tall, and might we add very comfortably too! You will love how it comes in matching colors with the Bar Tables to complement all your outdoor patio furniture!
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 49 in x 24 in x 24 in, Seat Ht 29.5 in Seat Sz 17 in x 17 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 49 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | 29.5 in |
| Seat Size | 17 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments