Details
The POLYWOOD Long Island Adirondack Chair fashions the classic adirondack scalloped tops in bright, vivid colors. The POLYWOOD Long Island Adirondack Chair is constructed from POLYWOOD lumber which promises not to rust, rot, warp or corrode. Outdoor patio furniture maintenance has never been this easy or as colorful. The Long Island Adirondack Chair offers you maintenance free care with years and years of longevity. Don't forget to check out the matching South Beach Adirondack Ottoman
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 31.25 in x 33.75in x 38.5 in |
| Overall Width | 31.25 in |
| Overall Height | 38 1/2 in |
| Overall Depth | 33.75 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 22 in x 17.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 5
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- assembled with stainless steel hardware
- available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic colors
- virtually maintenance free!
- made in the USA