More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Armless |
| Collection | Lakeside |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 18.19 in w x 22.21 in d x 47.22 in h |
| Overall Width | 18.19 in |
| Overall Height | 47.22 in |
| Overall Depth | 22.21 in |
| Seat Width | 18.18 in |
| Seat Depth | 16.25 in |
| Seat Height | 30 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments