More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Lakeside |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 24.81 in w x 22.06 in d x 47.19 in h |
| Overall Width | 24.81 in |
| Overall Height | 47.19 in |
| Overall Depth | 22.06 in |
| Arm Height | 37.25 in |
| Seat Width | 18.19 in |
| Seat Depth | 16.38 in |
| Seat Height | 30 in |
| Seat Size | 18.19 in w x 16.38 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Designed for all season use
- Constructed from genuine POLYWOOD lumber
- Durable, all-weather performance
- Not prone to crack, splinter, rot or peel
- Easily cleans with soap, water and a soft-bristled brush
- Made in the USA
- Includes: (1) Lakeside Bar Arm Chair