Details
The POLYWOOD La Casa Cafe Arm Chair offer a smooth stylized leg which highlights the comfort and look of this outdoor dining chair. The POLYWOOD La Casa Cafe Arm Chair is so versatile it can be used in any outdoor environment and give your guests an upscale feel at an affordable price. These patio dining chairs are manufactured from recycled plastic POLYWOOD HDPE resin lumber that will not rot, corrode, splinter or peel. The POLYWOOD La Casa Cafe Arm Chair is impervious to weather and will never need to be sanded, painted or refinished to keep it looking new!
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Features | Arm Chair |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 24.47 in x 22.06 in x 34.06 in |
| Overall Width | 24.47 in |
| Overall Height | 34.06 in |
| Overall Depth | 22.06 in |
| Seat Height | 17.13 in |
| Seat Size | 17 in x 21.11 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments