POLYWOOD Harbour Sunset Conversation Set
Special Price
$2,195.00
FREE Shipping
$3,182.75
- You Save: $987.75 ( 31.03% )
Details
We would like to introduce you to the epitome of comfort and outdoor living...the newly released POLYWOOD Harbour Collection. The newly stylized Harbour Collection is highlighted in this cozy seating set for two. The POLYWOOD Harbour Sunset Conversation Set features two Harbour Deep Seating Chairs topped with deep seating genuine Sunbrella cushions, the durable POLYWOOD frame sports a slightly reclined back, wide arm rests plus the back is designed to easily fold down for easy storage or when not in use. You will love the heightened comfort afforded by the ergonomically shaped cushions making this chair so comfortable you will want to read another chapter, chat a little longer - simply just enjoy the great outdoors. The Harbour Slat Side Table beautifully completes this deep seating outdoor conversation set.
More Information
| Style | Conversation Set |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Chair: 29 in - Ottoman: 27.5 in |
| Overall Height | Chair: 33.5 in - Ottoman: 15 in |
| Overall Depth | Chair: 34.6 in - Ottoman: 23 in |
| Seat Height | 16.25 |
| Seat Size | 23 in x 20.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships FULLY assembled
- Don't see the Color Combo you want? ASK US
- Simpy fold the back down for storage or when not in use
- Cushions resist to weather, salt, sun, mold & mildew
- Heavy duty construction - POLYWOOD frame has color through poly material
- Classy White frame with Canvas Air Blue Cushions
- No exterior finish war or scratch off on poly frame
- Interior drain offers quick drying
- Genuine Sunbrella fabric cushions
- Exceptional resistance to corrosive materials particularly salt spray, oil and other stresses
- Marine-grade stainless steel fasteners
- 20 year limited warranty residential use - 1 year commercial use
- Proudly made in the USA Stylized legs add personality to each piece
- Newly designed for a relaxed, comfortable feel
- Set includes - (2) Harbour Collection Chairs, and (1) Harbour End Table