POLYWOOD Harbour Deep Seating Sofa
Code:
PW-4013
Weight:
106 lbs
Dimensions:
75.13 in w x 34.63 in d x 33.5 in H
Assembly:
No Assembly Required (PDF)
Details
The newly released POLYWOOD Harbour Deep Seating Sofa is here and ready to join your outdoor entertainment area. Durable, sturdy POLYWOOD frames are topped with handsomely crafted Sunbrella cushions with matching cording. The cushions are outfitted with a quick dry drain and are resistant to mold & mildew, salt water and other stresses. The Harbour Collection Deep Seating Sofa ships to your home fully assembled and the back quickly folds down for storage or when not in use. The slightly reclined back on this Harbour Deep Seating Sofa offer a comfortable seat. The eye-appealing angles highlighted throughout this deep seating furniture makes this pieces as stylish as it is comfortable.
More Information
| Style | Deep Seating |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Harbour |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2-4 Person |
| Dimensions | 75.13 in w x 34.63 in d x 33.5 in H |
| Overall Width | 75.13 in |
| Overall Height | 33.5 in |
| Overall Depth | 34.63 in |
| Arm Height | 22.13 in |
| Seat Height | 16.25 in |
| Seat Size | 69 in x 20.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships FULLY assembled
- Need a color combination you don't see here? ASK US
- Back simply folds down for easy storage
- White frame with Canvas Air Blue Cushions
- Exceptional resistance to corrosive materials particularly salt spray, oil and other stresses
- Marine-grade stainless steel fasteners
- Cushions resist to weather, salt, sun, mold & mildew
- Heavy duty construction - poly frame has color through poly lumber
- Sunbrella fabric cushions - interior drain for quick drying
- No exterior finish war or scratch off on poly frame
- 20 year limited warranty residential use - 1 year commercial use
- Proudly made in the USA Stylized legs add personality to each piece
- Newly designed for a relaxed, comfortable feel