POLYWOOD Harbour Deep Seating Ottoman
Code:
PW-4000X
Weight:
31 lbs
Dimensions:
23 in w x 23 in d x 15 in h
Assembly:
No Assembly Required (PDF)
Details
More Information
| Style | Ottoman / Foot Stool |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 23 in w x 23 in d x 15 in h |
| Overall Width | 23 in |
| Overall Height | 15 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 15 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Ships FULLY assembled
- Sunbrella fabric cushion
- Need a color combination you don't see here? ASK US
- Sunbrella fabric resists weather, salt, sun, mold & mildew
- Durable construction - poly frame has color through poly lumber
- White frame with Canvas Air Blue Cushions
- Resistant to corrosive materials particularly salt spray, oil and other stresses
- Marine-grade stainless steel fasteners
- 20 year limited warranty residential use - 1 year commercial use
- Proudly made in the USA
- Stylized legs add personality to each piece
- Newly designed for a relaxed, comfortable feel