POLYWOOD Euro Side Chair
Code:
PW-A100
Weight:
14 lbs
Dimensions:
20.25 in L x 19.25 in W x 33 3/8 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Euro Side Chair brings together the ideal combination for a performance-driven collection! Looking for a modern Euro design to take your backyard or deck to a level that defines class and sophistication? The POLYWOOD Euro Collection is just what you need. Beginning with the Euro Side Chair which is ideal for extra seating to the Euro Arm Chair and choice of three frames you and your guests will be thoroughly impressed with. The slats that are available in twelve colors offer all the benefits you would expect from POLYWOOD ~ no rotting, no sanding, painting or refinishing to keep it looking new for years to come. The frame, available in three finishes, is finely crafted aluminum designed to beautifully weather the environmental conditions in any region of the country.
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Armless |
| Collection | Euro |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 20.25 in L x 19.25 in W x 33 3/8 in H |
| Overall Width | 19 1/4 in |
| Overall Height | Overall - 33 3/8 in |
| Overall Depth | 19 1/4 in |
| Seat Height | 17 3/8 in |
| Seat Size | 17 in x 16.75 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Customer Favorite White Frame - White, Aruba, Lime, Pacific Blue Slats
- Stackable
- High quality aluminum frames
- POLYWOOD will not rot, warp or corrode
- Easy to clean - simply hose and go!