Details
POLYWOOD Euro Counter Arm Chair is the epitome of performance driven furnishings. The all weather resistant aluminum frame paired with the POLYWOOD slats make it the ideal outdoor furniture to stand up to all mother nature can dish out. You will never have to sand, paint or refinish your POLYWOOD Furniture to keep it looking new as the day you bought it. The The POLYWOOD Euro Counter Arm Chair can be used around one of our POLYWOOD Euro Outdoor Counter Tables. These POLYWOOD Euro Counter Arm Chairs give you just enough height to see over any railing or balcony so your view is not obstructed.
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Euro |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 22.25 in x 22.5 in x 41 in |
| Overall Width | 22.25 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 22.5 in |
| Seat Height | 25 in |
| Seat Size | 19.25 in x 17. 25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Aluminum frame available in four finishes - white, bronze, silver, or black
- Counter height
- Eco-friendly - recycled and completely recyclable
- Suitable for all weather environments
- Four aluminum frame finishes
- 14 slat colors available
- Ideal for residential and commercial applications
- Made in the USA
- Marine grade stainless steel fasteners
- Backed by Manufacturer's Warranty