Details
The POLYWOOD Euro Cafe Dining Set brings together the ideal combination for a performance-driven collection! The POLYWOOD Euro Arm Chair defines class and sophistication and handsomely accents your outdoor environment while it handsomely surrounds the Euro Square Dining Table creating an intimate dining area for two. The POLYWOOD Euro Collection is a beautiful marriage combination of the all-weather performance of aluminum and POLYWOOD recycled plastic lumber which is weather resistant! You can count on the same maintenance free qualities of the POLYWOOD slats and the high quality performance of the aluminum frame! The slats are available in thirteen colors offer all the benefits you would expect from Poly-Wood LLC ~ no rotting, no sanding, painting or refinishing to keep it looking new for years to come. The frame, available in three finishes, is finely crafted aluminum designed to beautifully weather the environmental conditions in any region of the country. Sit Back, Relax, and Forget About It! Set includes: Two Euro Arm Chairs and one Euro Square Dining Table
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Euro |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Table: 36 in - Chair 19.25 in |
| Overall Height | Table: - Chair 33 3/8 in |
| Overall Depth | Table: 36 in - Chair 20.25 in |
| Seat Height | 17 3/8 in |
| Seat Size | 19.25 in x 17.25 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Stainless steel hardware
- Four frame finishes available
- Chairs ship fully assembled
- Add legs to the table
- POLYWOOD lumber requires no painting, staining or waterproofing
- Durable POLYWOOD lumber slats simulate the look of painted wood without the maintenance
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- POLYWOOD Outdoor Furniture is weather resistant
- Cleans easily with soap, water and a soft bristle brush
- High quality aluminum frames
- Backed by 20 Yr Manufacturer's Warranty
- Manufactured in the United States
- Set includes two Euro Arm Chairs and a Euro 36 In Square Dining Table