POLYWOOD Euro Arm Chair
Code:
PW-A200
Weight:
17 lbs
Dimensions:
20.25 in L x 19.25 in W x 33.38 in H
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Euro Arm Chair brings together the ideal combination for a performance-driven collection! The Euro Arm Chair defines class and sophistication and handsomely accents your outdoor environment. The Euro Collection is a beautifully marriage combination of the all-weather performance of aluminum and POLYWOOD. You can count on the same maintenance free qualities of the POLYWOOD slats and the high quality performance of the aluminum frame! The slats that are available in twelve colors offer all the benefits you would expect from POLYWOOD ~ no rotting, no sanding, painting or refinishing to keep it looking new for years to come. The frame, available in four finishes, is finely crafted aluminum designed to beautifully weather the environmental conditions in any region of the country. Sit Back, Relax, and Forget About It!
More Information
| Style | Dining Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Arm Chair |
| Collection | Euro |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 20.25 in L x 19.25 in W x 33.38 in H |
| Overall Width | 19 1/4in |
| Overall Height | Overall - 33 3/8 in - Chair Arm Height - 25 1/4 in |
| Overall Depth | 20 1/4 |
| Seat Height | 17 3/8 in |
| Seat Size | 19 1/4 in x 17 1/4 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Stackable
- All Weather Aluminum Frame coupled with POLYWOOD Slats
- Stainless Steel Fasteners
- Made in the USA
- Ships Fully Assembled
- Virtually Maintenance Free
- Stylized arms and legs complete the design
- Backed by a manufacturer's limited warranty