POLYWOOD EDGE 9pc Farmhouse Trestle Dining Set
$3,949.00
FREE Shipping
$5,645.00
You Save $1,696
(31%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | EDGE |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Chair Back Style | Modern |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 144 in x 86 in x 33 in |
| Overall Width | Table: 96 in - Arm: 23.15 in - Side: 19.91 in |
| Overall Height | Table: 29 in - Chairs: 32.45 in |
| Overall Depth | Table: 37.63 in - Chairs: 23.32 in |
| Seat Width | 19.625 in |
| Seat Depth | 19.27 in |
| Seat Height | 17 in |
| Minimum Required Space | 144 in x 86 in x 33 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Set includes: (2) EDGE Arm Chairs, (6) EDGE Side Chairs and (1) Farmhouse Trestle 38 x 96 in Table