POLYWOOD Pet Feeder
Details
The Dog Feeder by Poly-Wood LLC offers a stylish, easy to care for pet feeder for your furry friend! The POLYWOOD Pet Feeder sits at 12 inches high with a sturdy frame constructed of poly material which will not rot, warp, corrode or become bug infested. It does not absorb liquid and is easily wiped clean. Whether you decide to use it indoors or out, your pet will love the raised diner which aids in his digestion. You will love the sleek, stylish look that this pet feeder provides to you home decor. Available in three poly colors, White, Sand or Black. The POLYWOOD Dog Feeder includes two removable 3 quart stainless steel bowls.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 24.75 in l x 11.5 in w x 12 in h |
| Overall Width | 24.75 in |
| Overall Height | 12 in |
| Overall Depth | 11.5 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Back | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Stylish design perfect for indoor or outdoor use
- Durable design, ships fully assembled
- Three colors available to complement any decor
- Recycled poly frame resistant to stains, mildew, mold and other environmental stresses
- Simply wipe clean with soap and water
- Only marine-grade stainless steel hardware
- Raised feeders aids your pet's digestion
- Includes (2) Removable 3 Qt. stainless steel bowls included
- Made in the USA