POLYWOOD Long Island Counter Chair
Code:
PW-ECD24
Weight:
36 lbs
Dimensions:
28in x 26.5in x 50 in, Seat Ht. 24in Seat Sz: 20in x 17in
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
POLYWOOD Long Island Counter Chair fashions bright vibrant colors, classic adirondack scalloped tops, durable low maintenance construction all highlight this collection made from POLYWOOD lumber! The Long Island Dining Counter Chair is perfect for a higher view! Coordinate this POLYWOOD Outdoor Counter Chair with a Long Island Side Table for a casual sitting area on the deck, poolside or the back yard or for a raised dining area try it with a POLYWOOD Counter Table made just the right height! Also available in vibrant colors are optional coordinating Sunbrella Fabric Cushions! Looking to complete your outdoor patio furniture? Sunbrella Fabric Umbrellas are also available in coordinating colors!
More Information
| Style | Counter Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 28in x 26.5in x 50 in, Seat Ht. 24in Seat Sz: 20in x 17in |
| Overall Width | 26.5 in |
| Overall Height | 50 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Seat Height | 24 in |
| Seat Size | 20 in x 17 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- perfect for residential or commercial use
- available in 13 POLYWOOD HDPE recycled plastic lumber
- virtually maintenance free!