POLYWOOD Contempo 30 In Round Bar Stool (Sold in Pairs)
Special Price
$298.00
FREE Shipping
$436.00
- You Save: $138.00 ( 31.65% )
Code:
PW-2BAR130
Weight:
19 lbs
Dimensions:
17 in L x 17 in W x 29 1/8 in H - 15 in Seat Dia
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Contempo Round Bar Stool brings comfort to a very contemporary look! These outdoor bar stools make a great addition to your outdoor living space! These eco-friendly POLYWOOD backless bar stools offer a variety of color variations certain to complement any outdoor environment. Made from eco-friendly, recycled plastic you can count on a lifetime of virtually no maintenance to keep your outdoor patio furniture looking just as the first day you bought it! The seat of the Contempo Round Bar Stool is offered in six tradition poly-wood colors and six vivid poly-wood colors with the choice of either a white or black frame. Our PolyWood products promise to not crack, split or chip and require no sanding, painting or refinishing from year to year to keep them looking like the day you bought them! Durability, comfort and low maintenance at affordable prices guaranteed!
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 17 in L x 17 in W x 29 1/8 in H - 15 in Seat Dia |
| Overall Width | 17 in |
| Overall Height | 29 1/8 in |
| Overall Depth | 17 in |
| Seat Height | 29 1/8 in |
| Seat Size | 15 Dia |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments