POLYWOOD Contempo 24 Round Bar Stool (Sold in Pairs)
Special Price
$258.00
FREE Shipping
$408.00
- You Save: $150.00 ( 36.76% )
Code:
PW-2BAR124
Weight:
16 lbs
Dimensions:
15 5/8 in L x 15 5/8 in W x 24 1/8 in H - 15 in Dia Seat
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The POLYWOOD Contempo Counter Height Bar Stool will provide extra seating where you need it with little maintenance and care needed to keep your patio furniture looking new for years! The frame of this traditional style counter stool is available in white or black topped with one of twelve colors certain to accent any outdoor environment.
Durability, style and comfort all to suit your outdoor dining and entertaining needs. Made from recycled plastic lumber which promises to be weather resistant for years to come!
Durability, style and comfort all to suit your outdoor dining and entertaining needs. Made from recycled plastic lumber which promises to be weather resistant for years to come!
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 15 5/8 in L x 15 5/8 in W x 24 1/8 in H - 15 in Dia Seat |
| Overall Width | 15 5/8 in |
| Overall Height | 24 1/8 in |
| Overall Depth | 15 5/8 in |
| Seat Height | 24 1/8 in |
| Seat Size | 15 in Diameter |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments