Details
The POLYWOOD Contempo 24 Inch Round Bar Table offers a dual color combination giving a modern flair to your outdoor environment. Constructed from eco-friendly POLYWOOD HDPE you can rest assured that you helped our environment by preventing plastic from going to our landfills. POLYWOOD is not only recycled but is completely recyclable. Our Contempo 24 Inch Round Bar Table requires virtually no maintenance as you will never have to paint, sand or refinish your bar table. Simply clean with soap and water as needed then sit back, relax and enjoy! The Contempo Bar Table is beautifully complemented by our Contempo Bar Stools. Impervious to the weather conditions of all areas of the country, rest assured your new Contempo 24 Inch Round Bar Table will not be affected by rotting, warping and will never crack or split. Built to last for years to come! POLYWOOD - durability, comfort, and style all at affordable prices!
More Information
| Style | Bar Table |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 24 in x 24 in x 42 in |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments