POLYWOOD Contempo 30 in Saddle Bar Stool
Details
POLYWOOD Contempo 30 in Saddle Bar Stool is available in 13 seat colors which tops your choice of black or white for the frame.
More Information
| Style | Bar Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Hardware Color | White |
| Collection | Barstools |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 20.5 in x 15.75 in x 29.75 in |
| Overall Width | 20.5 in |
| Overall Height | 29.75 in |
| Overall Depth | 15.75 in |
| Seat Height | 29.75 in |
| Seat Size | 17.25in W x 10.5in D |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Constructed of genuine POLYWOOD® lumber, a proprietary blend of plastics which includes recycled milk jugs and detergent bottles
- POLYWOOD® lumber requires no painting, staining, waterproofing, or similar maintenance
- Solid, heavy-duty construction withstands nature's elements
- POLYWOOD® lumber does not splinter, crack, chip, peel or rot and it is resistant to corrosive substances such as oil, salt spray and other environmental stresses
- Marine-grade quality hardware
- Easy to clean with soap and water
- Contoured for greater comfort
- Resistant to stains
- Available in a variety of fade-resistant color combinations
- 20-yr residential warranty; 3-yr commercial warranty
- Made in the USA