POLYWOOD Classic Adirondack 7 Piece Dining Set
Special Price
$2,613.00
FREE Shipping
$4,290.00
- You Save: $1,677.00 ( 39.09% )
Details
The POLYWOOD Classic Adirondack 7 Piece Dining Set comfortably seats six. This outdoor patio set is designed to offer a lifetime of comfort. The nicely contoured seat of the Classic Adirondack Dining Chair provides hours of comfort without the need for a cushion. Your family and friends will gravitate to this table. Designed to withstand all weather conditions, this handsome outdoor furniture set can remain outdoors all year round and will simply need to be hosed off to enjoy in the spring. Proudly made in the USA from recycled material.
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 37in x 72in |
| Features | Sets |
| Collection | Classic Adirondack |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Fanback |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | Details Below |
| Overall Width | Chair: 24.75 in, Table: 37 in |
| Overall Height | Chair: 39 in, Table: 29 in |
| Overall Depth | Chair: 24 in, Table: 72 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Width | 20.25 in |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Size | 20.25 in x 15.5 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Designed for all weather applications
- UV inhibited colors to resist fading
- Made from recycled plastic
- Simply clean with soap and water as needed
- Umbrella hole with plug standard
- Resists stains including wine and condiments
- Marine Grade Stainless Steel fasteners
- Backed by manufacturer's 20 Year Warranty for residential use
- Proudly Made in the USA
- Set includes (6) Classic Adirondack Dining Chairs and (1) Nautical 37 x 72 in Dining Table