POLYWOOD Chippendale Farmhouse Trestle 9 pc Dining Set
$2,949.00
FREE Shipping
$4,215.00
You Save $1,266
(31%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Chippendale |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 104 in x 104 in x 35 in h |
| Overall Width | 104 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 104 in |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Depth | 16.19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs ship fully assembled
- Beautifully highlights 18th-century Chippendale style chair back
- Built for all-weather performance
- Marine-grade quality hardware
- Set Includes: 8 Chippendale Side Chairs and 59 in Farmhouse Trestle Dining Table