POLYWOOD Chippendale Farmhouse Trestle 7 pc Dining Set
$2,395.00
FREE Shipping
$3,645.00
You Save $1,250
(35%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Features | Sets |
| Collection | Chippendale |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 165 in w x 131 in d x 35 in h |
| Overall Width | 165 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 131 in |
| Arm Height | 24.22 |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Depth | 16.19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Durable, all-weather performance
- Practically maintenance free
- POLYWOOD is not prone to crack, chip, peel or splinter
- Set includes: 2 - Chippendale Dining Arm Chairs, 4 - Chippendale Dining Side Chairs & Farmhouse Trestle 37 x 72 in Dining Table