POLYWOOD Chippendale 7 pc Dining Set with Trestle Legs
$2,495.00
FREE Shipping
$3,772.00
You Save $1,277
(34%)
More Information
| Style | Dining Set |
|---|---|
| Furniture Height | Dining |
| Table Size | 37in x 72in |
| Features | Sets |
| Collection | Chippendale |
| Commercial | No |
| Table Shape | Rectangle |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 6 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 165 in l x 131 in d x 35 in h |
| Overall Width | 165 in |
| Overall Height | 35 in |
| Overall Depth | 131 in |
| Arm Height | 24.22 |
| Seat Width | 19 in |
| Seat Depth | 16.19 in |
| Seat Height | 17 in |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Chairs are shipped assembled, arm chairs just need arms added
- Constructed from genuine POLYWOOD material
- Marine-grade quality hardware
- Made in the USA
- Includes: 2- Chippendale Dining Arm Chairs, 4- Chippendale Dining Side Chairs & Nautical Trestle 38 x 73 in Dining Table