POLYWOOD Long Island Chaise Lounge
Details
POLYWOOD Long Island Chaise Lounge allows you to stretch out in this brightly colored outdoor chaise lounge. Classic adirondack scalloped tops and durable maintenance free construction all highlight this collection made from POLYWOOD lumber! The Long Island Chaise Lounge brings color and comfort to your backyard or poolside. The vibrant colors beautifully accent your outdoor living space. Accent your Long Island Chaise Lounges with a POLYWOOD Side Table or coordinating Sunbrella Cushions and Umbrellas!
More Information
| Style | Chaise Lounge |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Adjustable Back |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | Depth: 69 in ~ Seat Size: 20 in x 43 1/2 in |
| Overall Width | 26 1/2 in |
| Overall Height | 38 3/4 in |
| Overall Depth | 69 in |
| Seat Height | 12 in |
| Seat Size | 20 in x 43 1/2 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 1 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- built to hold up to a range of elements - hot sun, salty ocean air, cold winters
- shipped simple knock down for easy assembly
- stainless steel hardware
- perfect for residential or commercial use
- available in six vibrant colors and six traditional colors
- virtually maintenance free!